لوگوي وب سايت

احتیاط های لازم در مورد اتانول

تاريخ ارسال نوشته: 23 مارس 2023
احتیاط های لازم در مورد اتانول

در این مقاله که شرکت کویر شیمی ان را تهیه کرده است به شرح مختصری از احتیاط های لازم در مورد اتانول پرداخته است:

مشخصات اتانول:

اتیل الکل مایعی قابل اشتعال است و نیاز به یک برچسب قرمزاز طرف اداره حمل و نقل جاده ای DOTو اداره حمل و نقل کشتیرانی دارد. نقطه اشتعال ان 14 درجه سانتی گراد و غلظتهای بخار بین 3/3 تا 19% حجمی ان در هوا منجر می شوند.
اتیل الکل مایع می تواند به شدت با مواد اکسید کننده واکنش ایجاد کند. اتیل الکل کاربرد وسیعی در صنعت پیدا کرده ، ولی تجربه نشان داده که یک سم خطرناک نیست. اگر تهویه مناسب در محیط کار تعبیه شود، احتمال کمی وجود دارد که تنفس بخار اتانل خطرناک باشد. حد استانه برای بخار اتانل در هوا در 1000ppm برای 8 ساعت – وزن در معرض قرارگیری ان مقرر شده است. حد قابل شناخت برای بوتیل الکل به مقدار 350ppm گزارش شده است.

قرار گرفتن در معرض بخارات اتانول:

قرار گرفتن در برابر ppm 10000-5000 بخارات اتانول سبب موارد زیر می شود

  1. سوزش چشمها
  2. سوزش پرده های مخاطی دستگاه تنفسی بالایی
  3. اگر برای یگ ساعت بیشتر ادامه یابد ممکن است سبب گیجی یا خواب الودگی  نیز شود.

غلظتهای این مرتبه اخیر دارای بوی شدید است و تنفس ان تقریبا غیر قابل تحمل می باشد. لازم به ذکر است بیشتر افراد با قرار گرفتن در معرض اتانول بعد از مدت کوتاهی با ان خو می گیرند.

غلظت بخار اتانول و اثرات ان روی انسان:

جدول زیر اثرات قرار گیری حتی در معرض غلظتهای بیشتر را نشان می دهد:

 غلظت

اثرات بدن انسان

میلی گرم در لیتر هوا
 قدم در حجم هوا
10-20

30

40

40<

5300-10640

15960

21280

21280<

مقداری سرفه کوتاه و سوزش چشمها و بینی ،که بعد از 5-10 دقیقه از بین می روند،با زحمت اما قابل تحمل ایجاد اشک پیوسته و سرفه نشانه ای.ممکن است قابل تحمل باشد اما با ناراحتی

فقط برای مدت کوتاهی قابل تحمل است.

غیر قابل تحمل و خفگی حتی برای مدت کوتاهی

 

اتیل الکل به طور کامل در بدن به کربن دی اکسید و اب اکسیده تبدیل می شود.بنابراین یک سم انباشته شدنی نیست.  یک فرد بزرگسال با وزن متوسط قادر است در هر ساعت معادل 19 گرم از یک ویسکی با درجه الکلی 100 را اکسیده کند. کمتر از 10 درصد الکل جذب شده ،عمدتا در ادرار ،بطور قابل سنجشی از طریق هوای بازدم و به طور اشکار از عرق بدن دفع می شود.

مسمومیت الکی:

مسمومیت الکی و تخریب ان به طور ثابت در نتیجه مصرف الکل به عنوان یک مشروب است نه بلع ان به صورت بخار. حدود 75-80 گرم الکل نوشیده شده در یک شخص متوسط (70 کیلو گرمی)ایجاد علایمی از تخدیر الکلی می کند. در حدود 200-150 گرم ان سبب گیجی می شود و 500-250 گرم آن ممکن است دوز مرگ اور باشد.

کم شدن قند خون در بعضی افراد در اثر زیاده روی در نوشیدن الکل ثابت شده است. چون تدخیر الکی ممکن است با شرایط اسیب شناسی از جمله فساد خون در اشخاص مبتلا به بیماری قند افسردگی بعد از تشنج صرعی، ازدیاد اوره خون، صدمات به مغز، مسمومیت های در اثر فشارهای عصبی مرکزی دیگر و مقداری اختلالات عصبی، شباهت داشته باشد. در نتیجه تشخیص الکلیسم حاد نباید عارضی انجام شود، بلکه ازمون شیمیایی خون، ادرار، یا هوای خروجی همیشه لازم است.

بلع بخارات اتانول:

اکنون این سوال مطرح است که ایا مستی می تواند از بلع بخارات اتیل الکل بوجود اید؟
تجربه نشان داده است که چنین مسمومیت الکی در حقیقت نادر است.
شاهد جدی وجود ندارد که بلع بخار اتیل الکل سبب سیروز خواهد شد.
کار کبد در طی مسمومیت الکی مختل می شود وشخص را به اثرات سمی هیدروکربنهای کلردار حساس تر می کند.
قرار گیری مکرر در معرض اتیل الکل سبب افزایش قدرت اعتیاد می شود،همانطور که از روی کاهش واکنشهای نشانه بیماری معلوم میگردد،ثابت شده است که علایم مرض ،در شخصی که بیشتر در معرض قرار میگیرد کمتر اشکار می شود و زمان لازم برای ظاهر شدن علایم در اشخاص معتاد به الکل بیشتر است.
در هر صورت دلیلی از سازگاری فیزیولوژیکی انسان بر حسب تغییرات متابولیکی یا مقاومت به صدمات سلولی وجود ندارد.
مسئله واکنش متقابل الکل با داروهای دیگر مورد توجه بیشتری واقع شده است و نکات کلی معین شروع به ظاهر شدن کرده اند.

مطالب مرتبط
ديدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 9 =

Valid CSS!